Sports Achievements 2017 - 18

Swimming Gala
Year 3/4 - 2nd overall!

Year 5/6 - 1st overall and through to represent Basildon at districts! 

Individual Results

Year 3 Free           Year 3 Breast -         Year 3 Back -

Ayla - 5th               Bori - 1st                  Nancy - 3rd

Oscar - 4th            Oliver F - 2nd           Tommy - 2nd

Year 4 Free         Year 4 Breast -         Year 4 Back -             Year 4 Butterfly -

Maiya - 3rd             Holly H - 5th             Lola - 5th                    Lewis   2nd

Charlie - 4th           Keve - 3rd                  George - 2nd

Year 5 Free         Year 5 breast -           Year 5 back -               Year 5 butterfly -

Holly - 4th               Isla - 2nd                     Lacey - 6th                  Emma - 2nd

Matthew - 2nd        Luke - 6th                   Dan H - 2nd                Matthew - 3rd

Year 6 Free           Year 6 breast -            Year 6 back -             Year 6 butterfly -

Emma - 2nd             Isabel - 7th                  Ruby - 2nd                 Smriti - 3rd

Hayden - 2nd          Mikey - 3rd                   Archie - 1st


Meadley Relay -

3/4 Girls - 4th                                          3/4 Boys - 3rd

5/6 Girls - 5th                                          5/6 Boys - TBC

Year 3 Relays -

Girls - 2nd                                                 Boys - 2nd 

Year 4 Relays

Girls - 3rd                                                  Boys - 3rd 

Year 5 Relays -

Girls - 4th                                                  Boys - 1st

Year 6 Relays -

Girls - 3rd? TBC                                        Boys - 3rd? TBC 



Badminton Competition

Kingswood were entered into the boys competition even though we had a mix team of boys and girls. Kingswood ended up finishing second in the competition!

Results -


Lee Chapel 4 - Kingswood 1 (Loss)

Bardfield 0 - Kingswood 5 (Win)

Willows 1 - Kingswood 4 (Win)

Greensted 0 - Kingswood 5 (Win)

Athletes -

Lorrie Whitton

Bailey Smith

Hayden Wakefield

Ayakhe Nobanya

Isabel Cartwright














Cross Country



Year 3 Bori S- 4th place

Year 4 Janet 0 - 8th place

Year 4 Keve S - 10th place

Year 5 - Daniel H - 15th place

Year 6 - Paige P - 5th place

Year 6 - Isabelle C - 7th place.

All children who finished in the top 10 positions of their race are through through to the finals!



Basketball Competition

At the basketball competition Kingswood played everyone in our group once, the team who finished top of the group with the most points went through. Kingswood played some excellent basketball and managed to win the first 3 games in a row. Unfortunately we lost our final game and finished second in our group.


Our Group - Athletes -

Kingswood Bailey Smith

Lee Chapel Tanaye Mandaza

Cherry Tree Dylan Parkin

Fairhouse Luke Myers

Janet Duke Dan Headley

                                                                                          Jayden Harrison

Results - Ruby Fitzpatrick

Kingswood 6 - 4 Cherry Tree (Win) Lorrie Whitton

Kingswood 8 - 0 Fair House (Win) Summer Smith

Kingswood 8 - 2 Janet Duke  (Win) Emma Eccles

Kingswood 2 - 6 Lee Chapel (Loss)

Comments